Welcome.MEDIA.About US.Calendar.2017 RESULTS. Historical Results.Venues.Sales and Wants.Contacts.
Sheffield 1  2017

CREDITS

ORGANISER & OOD:  MARK WILD

COMPILING RACE RESULTS: KIAN SEARLE - (Saved me lots of time)

LOCAL HOSTING CLUB: MARK WILD AND MANAGEMENT OF UNDERBANK ACTIVITY CENTER

 

Mick Jones for helping out in many ways and especially in his BACON BUTTY round!!!!

 

LAP COUNTING: SEVERAL MUCKED IN INCLUDING IAN ATKINSON - BIG THANKS.

 

RESCUE BOAT: Again several mucked in. Special thanks to LUKE BRAMWELL who worked round the clock once again to help in so many ways.

RACE SUMMARY

 

Fantastic day out at a new venue! Also a bit of a “learning curve” in that the lake is so vast and deep, buoy placement and course size was a bit “trial and error”. Apologies for any inconvenience caused to any members in any respect of this and for event running a bit over time as a result.

 

Low lap totals indicate how big this lake is. Once again some great boats entered in terms of build quality. Special welcome to new members Brian James, Andy Hill and Dave Baker!

 

All who attended really enjoyed some great racing!

 

 

RESULTS

VENUE

Sheffield Underbank Reservoir

DATE 21/05 /17

WEATHER

Cloudy but quite warm

HIGHEST LAPS

Mike Barnes AM- 46 Laps Patriot D4

LAKE CONDITIONS

Slight Chop

 

BEST BOAT

Not picked

RACE DURATION

15 Minutes

START TYPE

1 Minute Mill

AA CLASS

am

POSITION

NAME

HULL

Race Number

ENGINE

AM LAPS

CB

AM POINTS

1

Garry Dickson

Magnet

44

West 28

25

 

15

2

Kian Searle

Challenger 43

128

OPS 21

6

 

12

A CLASS

am

POSITION

NAME

HULL

Race Number

ENGINE

AM LAPS

CB

AM POINTS

1

Mike Barnes

Challenger 43

4

ASP 46

34

 

15

2

Dave Clay

Phantom 125

142

CMB 45 V-5

21

 

12

3

Robert Daniel

Delta Force 42

17

CMB 45 RS EVO

16

 

10

4

Mike Proudman

Shockwave

85

ASP 46

15

 

8

5

Ian Searle

Challenger 48

127

CMB 45 HR

11

 

6

B CLASS

am

POSITION

NAME

HULL

Race Number

ENGINE

AM LAPS

CB

AM POINTS

1

Malcolm Pratt

Warhawk

9

CMB 67

31

 

15

2

Kian Searle

Delta Force 42

128

CMB 67 HR

17

 

12

3

Garry Dickson

Challenger 48

44

West 52

3

 

10

C CLASS

am

POSITION

NAME

HULL

Race Number

ENGINE

AM LAPS

CB

AM POINTS

1

Robert Daniel

Delta Force

17

CMB 91 RS

38

 

15

2

Ian Searle

Makara

127

CMB 91 RS

24

 

12

D CLASS

am

POSITION

NAME

HULL

Race Number

ENGINE

AM LAPS

CB

AM POINTS

1

Mike Barnes

Patriot

4

Zen 28.5

46

1

15

2

Garry Dickson

Saturn

44

Zen 31

43

2

12

3

Paul Edgecombe

Kraken

95

Tiger King

43

3

10

4

Andy Hill

Patriot

47

Tiger King 27

42

 

8

4

Malcolm Pratt

Sigma

9

Tiger King

42

 

8

6

Paul Woolacott

Anihillator

80

Zen 28.5

36

 

5

7

Kevin Alcock

Patriot

75

Gizmo 30

32

 

4

8

Brian James

 

24

 

1

 

3

9

Dave Baker

 

87

 

0

 

0

T1 CLASS

am

POSITION

NAME

HULL

Race Number

ENGINE

AM LAPS

CB

AM POINTS

1

Mike Barnes

X- Cat 38 

4

ASP 46

39

 

15

2

Dave Clay

X- Cat 38 

142

ASP 46

38

 

12

T2 CLASS

am

POSITION

NAME

HULL

Race Number

ENGINE

AM LAPS

CB

AM POINTS

1

Malcolm Pratt

Cat

9

CMB 91 RS

27

 

15

2

Garry Dickson

Conquest

44

Zen 31

20

 

12

3

Tony Bollard

Blast Cat

31

Zen 30

10

 

10

4

Kevin Alcock

Conquest

75

RCMK K30

1

 

8

5

Paul Edgecome

X Cat 48

95

Tiger King 27

0

 

0

5

Gary Crisp

 

27

Zen

0

 

0

 

 

 

 

 

 

 

 

AA CLASS

pm

POSITION

NAME

HULL

Race Number

ENGINE

PM LAPS

CB

PM POINTS

1

Garry Dickson

Magnet

44

West 28

2

 

15

A CLASS

pm

POSITION

NAME

HULL

Race Number

ENGINE

PM LAPS

CB

PM POINTS

1

Mike Barnes

Challenger 43

4

ASP 46

30

 

15

2

Ian Searle

Challenger 48

127

CMB 45 HR

28

 

12

3

Dave Clay

Phantom 125

142

CMB 45 V-5

14

 

10

4

Mike Proudman

Shockwave

85

ASP 46

8

 

8

5

Robert Daniel

Delta Force 42

17

CMB 45 RS Evo

7

 

6

B CLASS

pm

POSITION

NAME

HULL

Race Number

ENGINE

PM LAPS

CB

PM POINTS

1

Kian Searle

Delta Force 42

128

CMB 67 HR

31

 

15

2

Malcolm Pratt

Warhawk

9

CMB 67

25

 

12

C CLASS

pm

POSITION

NAME

HULL

Race Number

ENGINE

PM LAPS

CB

PM POINTS

1

Robert Daniel

Delta Force

17

CMB 91 RS

45

 

15

2

Ian Searle

Makara

127

CMB 91 RS

36

 

12

D CLASS

pm

POSITION

NAME

HULL

Race Number

ENGINE

PM LAPS

CB

PM POINTS

1

Kevin Alcock

Patriot

75

Gizmo 30

45

 

15

2

Paul Woolacott

Apache

80

Zen 28.5

42

 

12

3

Garry Dickson

Saturn

44

Zen 31

41

 

10

4

Mike Barnes

Patriot

4

Zen 28.5

38

 

8

5

Dave Baker

 

87

 

29

 

6

6

Andy Hill

Patriot

47

Tiger King 27

25

 

5

7

Malcolm Pratt

Sigma

9

Tiger King

21

 

4

8

Paul Edgecombe

Kraken

95

Tiger King

2

 

3

9

Brian James

 

24

 

0

 

0

T1 CLASS

pm

POSITION

NAME

HULL

Race Number

ENGINE

PM LAPS

CB

PM POINTS

1

Dave Clay

X- cat 38

142

ASP 46

25

 

15

2

Mike Barnes

X- cat 38

4

ASP 46

22

 

12

T2 CLASS

pm

POSITION

NAME

HULL

Race Number

ENGINE

AM LAPS

CB

PM POINTS

1

Garry Dickson

Conquest

44

Zen 31

29

 

15

2

Tony Bollard

Blast Cat

31

Zen 30

11

 

12

3

Paul Woolacott

X- cat 48

80

Zen

9

 

10

4

Kevin Alcock

Conquest

75

RCMK K30

5

 

8

5

Garry Crisp

 

27

Zen

2

 

6

6

Malcolm Pratt

Cat

9

CMB 91 RS

1

 

5

7

Paul Edgecombe

X Cat 48

95

Tiger King 27

0

 

0