Welcome.Photos and Video.About US.STOP PRESS.Calendar.2015  RESULTS.2014  RESULTS. Historical Results.Venues.Sales and Wants.Links.Contacts.NEW BUILDS 2015.OOPS.
Nottingham 1 - 19/04/2015

Weather

Cool (9 Deg C)

Windy (N Easterly)

V Choppy, increasingly choppy pm.

(Photos will demonstrate the chop!)

Fantastic Day Enjoyed by all!!!

Big thanks to the Nottingham Host club who never fail to make us so welcome, providing rescue boat, PA system, and crowd barriers ETC ETC!! These guys give up their day to ensure ours is a success and that is always greatly appreciated.

Massive thanks to Sue Butler, Mads and the lap scorers who had to endure a freezing cold day with a biting NE Wind.

Also thanks to Mark Wild for once again running the event and to Ron and others who assisted him.

Finally not forgetting the volunteers who manned the rescue boat, thanks, in particular Mike Barnes who kept the motor running!

Big welcome to new members and returning members (the Butlers) who helped ensure a great days racing!

The first race of our season proved to be a “belter” and a good turnout ensured all had an enjoyable days racing. Great to see new boats and new members, as well as a few returning members who once again showed they have not lost their winning skills!!!! (Well done Robin and Sally Butler!)

 

Also a special well done to Sally Dickson who took a first place position in her first ever race. Her boat also survived a short moon walk across a grassy bank with no damage thanks to a nice bit of rudder control!!

Several members unfortunately had some mechanical misfortunes which resulted in some below par lap times. Follow our adventures in Model Boat Magazine for more exciting race reviews.

 

Great to see the OOD back racing with a ballistic green bullet which spent more time airborne than wet!

AA class

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

c/b

Heat 2

c/b

Total

Points

1

Robin Butler

10

Sea Spirit

Hyper 21

21

 

21

 

42

15

2

Kian searle

128

Challenger 43

Picco 21

21

 

19

 

40

12

3

Mark Wild

5

MHZ Lizard

CMB21 RS

16

 

20

 

36

10

4

Graham Stanley

29

Cavalier

OS 21

21

 

11

 

32

8

5

Andy Rennie

11

Challenger 43

CMB 21

24

 

0

 

24

6

6

Bob Cheshire

16

Challenger 43

Novarossi 21

4

 

4

 

8

5

7

Mark Beesley

176

Cavalier

OS 21 ob

0

 

5

 

5

4

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A class

 

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

c/b

Heat 2

c/b

Total

Points

1

Sally Dickson

77

Crusader 3

SC 46

25

 

22

 

47

15

2

Kian Searle

128

Challenger 48

CMB 45 hr

13

 

30

 

43

12

3

Sally Butler

12

Cavalier

SC40

13

 

15

 

28

10

4

Amelia Cheshire

98

Crusader 3

ASP 46

1

 

15

 

16

8

5

Luke Bramwell

6

Sea Spirit

Irvine 40

0

 

0

 

0

0

6

Mike Barnes

4

Challenger 43

OPS 45

0

 

0

 

0

0

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B class

 

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

c/b

Heat 2

c/b

Total

Points

1

Malcolm Pratt

9

Apache 50

CMB 67

33

 

32

 

65

15

2

Andy Rennie

11

Warhawk

CMB 67

24

 

35

 

59

12

3

Garry Dickson

44

Challenger 48

West 52

21

 

6

 

27

10

4

Mark Beesley

176

??????

ASP 61

0

 

1

 

1

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C class

 

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

c/b

Heat 2

c/b

Total

Points

1

Harry Stuart

133

Warhawk

OPS 90 sq head

21

 

32

 

53

15

2

Mike Gelson

36

Stratos

CMB 91 RS evo

31

 

14

 

45

12

3

Ian Searle

127

Makara

CMB 90

7

 

23

 

30

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D class

 

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

c/b

Heat 2

c/b

Total

Points

1

Garry Dickson

44

Saturn

MPM 31

51

 

37

 

88

15

2

Mike Durant

8

Phantom 145

Gizmo 30

39

 

33

 

72

12

3

Kevin Alcock

75

Patriot

Gizmo 30

32

 

35

 

67

10

4

Malcolm Pratt

9

Patriot

????????

26

 

31

 

57

8

5

Mike Barnes

4

Patriot

Zen 28.5

56

 

0

 

56

6

6

Harry Stuart

133

Woody

Bitsa 26

5

 

30

 

35

5

7

Steve Abbott

18

Phantom

Zen 30

9

 

23

 

32

4

8

Mark Beesley

176

Apache

Zen 26

17

 

11

 

28

3

9

Ian Searle

127

Phantom

RCMK

1

 

16

 

17

2

10

Ron Willets

108

Apache

RCMK

3

 

9

 

12

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cat T1 class

 

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

c/b

Heat 2

c/b

Total

Points

6

Luke Bramwell

6

X Cat 38

SC 46

1

 

 

 

1

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cat 2 class

 

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

c/b

Heat 2

c/b

Total

Points

1

Garry Dickson

44

Mercury

MPM 31

37

 

31

 

68

15

2

Malcolm Pratt

9

CAT

CMB 91 RS

19

 

28

 

47

12

3

Mark Beesley

176

Conquest

RCMK 26

13

 

9

 

22

10

4

Graham Stanley

29

F1 1320GP

RCMK K30

10

 

0

 

10

8

5

Kevin Alcock

75

Conquest 43

RCMK 27

9

 

0

 

9

6

6

Harry Stuart

133

Skippy Sport Hydro

Tiger King

2

 

0

 

2

5

 

 

Highest laps of the day

Garry Dickson D44

Heat Duration

15 mins all heats

 

 

Best boat

Mark Beesley B 176

Start

1 min mill