Welcome.Photos and Video.About US.STOP PRESS.Calendar.2015  RESULTS.2014  RESULTS. Historical Results.Venues.Sales and Wants.Links.Contacts.NEW BUILDS 2015.OOPS.
Telford 1  2015

Weather

Cool / Calmish

CREDITS:

Race OOD - Robin Butler and those who assisted.

Mark Wild for taking booking and pre-race activities.

Lap counters - Sue Butler, Sally, Tom

TELFORD MBC, Giles Ponting and all local club members who helped make this a fabulous day out.

Judith / Craig and Carol and Sally for photos

Mike Barnes and others who manned rescue boat

Kurt Cave for providing shelter (tent) to race control

17/05/2015

 

16 heats, calm conditions (despite being a cool day), and a great turnout ensured some fantastic and entertaining tight racing. Some very respectable lap scores are evident below, and many placings were very closely fought to within a lap or two. Robin did a great job of keeping the racing on schedule and all members “mucked” in to ensure this was a truly memorable day out for all.

BMPRS welcome new Member Paul Edgecombe who entered his first race with a superbly put together Sigma and drove this quick boat very well. Expectations are high for Paul to collect a lot of points during the forthcoming BMPRS races!

 

AA class

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

c/b

Heat 2

c/b

Total

Points

1

Craig Dickson

55

Magnet

West 28

29

 

33

 

62

15

2

David Hough

87

Pursuit

Go 28

23

 

34

 

57

12

3

Bernard Holder

86

Crusader 1

MDS 21

27

 

28

 

55

10

4

Sha Simon

60

Cavalier

MDS 28

22

 

24

 

46

8

5

Robin Butler

10

Crusader 3

Hypr 21 G/B

21

 

23

 

44

6

6

Kian Searle

128

Cavalier

Picco 21

8

 

33

 

41

5

7

Graham Stanley

29

Cavalier

OS 21

11

 

27

 

38

4

8

Mark Beesley

176

Cavalier

OS 21 OB

0

 

4

 

4

3

9

Andy Rennie

11

Challenger 43

CMB 21

0

 

0

 

0

0

10

Mark Wild

5

MHZ Lizard

CMB 21

 

 

 

 

DISQ

0

A class

 

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

c/b

Heat 2

c/b

Total

Points

1

Bernard Holder

86

Crusader 2

CMB 45

32

 

32

 

64

15

2

Sally butler

12

Crusader 3

ASP 46

27

 

28

 

55

12

3

Robin Butler

10

Cavalier

SC 40

16

 

30

 

46

10

4

Luke Bramwell

6

Challenger 43

ASP 46

10

 

34

 

44

8

5

Kurt Cave

7

Cougar

TT 46

18

 

22

 

40

6

6

Amelia Cheshire

98

Crusader 3

ASP 46

20

 

18

 

38

5

7

Sally Dickson

77

Crusader 3

SC 46

10

 

21

 

31

4

8

Mike Proudman

85

Shockwave

MDS 40

11

 

16

 

27

3

9

Kian Searle

128

Challenger 43

CMB 45HR

10

 

11

 

21

2

10

Mike Barnes

4

Sea Spirit

ASP 40

15

 

0

 

15

1

11

Bob Cheshire

16

Challenger 43

OS 40 G/B

0

 

0

 

0

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B class

 

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

c/b

Heat 2

c/b

Total

Points

1

Bernard Holder

86

Magnum

CMB 67

37

 

38

 

75

15

2

Malcolm Pratt

9

Apache 50

CMB 67

43

 

7

 

50

12

3

Mark Beesley

176

Unknown

ASP 61

0

 

5

 

5

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C class

 

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

c/b

Heat 2

c/b

Total

Points

1

Harry Stuart

133

Warhawk

OPS 90 Sq Head

38

 

37

 

75

15

2

Bernard Holder

86

Magnum

CMB 90

34

 

35

 

69

12

3

Ian Searle

127

Makara

CMB 90

 

 

 

 

DISQ

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D class

 

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

c/b

Heat 2

c/b

Total

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Mike Barnes

4

Patriot

Zen 28.5

48

 

52

3

100

15

2

Garry Dickson

44

Saturn

MPM 31

45

 

52

2

97

12

3

Andy Uttley

22

Arrow

CMB Alpha 27

40

 

27

 

67

10

4

Harry Stuart

133

Woody

Bitsa 26

20

 

43

 

63

8

5

Kevin Alcock

75

Patriot

Gizmo 30

17

 

37

 

54

6

6

Ian Searle

127

Phantom

RCMK

34

 

16

 

50

5

7

Ron Willets

108

Apache

RCMK

29

 

19

 

48

4

8

Paul Edgecombe

95

Sigma V1

Tiger King EVO

32

 

11

 

43

3

9

Mark Beesley

176

Waverider Apache

Zen 26

33

 

5

 

38

2

10

Malcolm Pratt

9

Patriot

Tiger King

25

 

11

 

36

1

11

Mike Durant

8

Phantom

Gizmo 30

24

 

0

 

24

0

12

Kurt Cave

7

Sigma / Prava

Tiger King/Blata

16

 

7

 

23

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cat T1 class

 

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

c/b

Heat 2

c/b

Total

Points

1

Boyd Elson

72

X Cat 38

ASP 46

14

 

35

 

49

15

2

Luke Bramwell

6

X Cat 38

SC 46

29

 

1

 

30

12

3

Andy Rennie

11

X Cat

Rossi 40

3

 

1

 

4

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cat 2 class

 

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

c/b

Heat 2

c/b

Total

Points

1

Malcolm Pratt

9

Cat

CMB 91 RS

40

 

45

 

85

15

2

Garry Dickson

44

Mercury

MPM 31

39

 

44

 

83

12

3

Graham Stanley

29

F1 1320 GP

RCMK K30

26

 

34

 

60

10

4

Mark Beesley

176

Conquest

RCMK 26

32

 

20

 

52

8

5

Kevin Alcock

75

Conquest 43

RCMK 27

21

 

15

 

36

6

6

Harry Stuart

133

Skippy Sport Hydro

Tiger King

21

 

12

 

33

5

7

Kurt Cave

7

Conquest

Zenoah 31

6

 

20

 

26

4

8

Mike Proudman

85

Aeromarine

Zen 28.5

16

 

2

 

18

3

9

Daz Elson

73

Rebel F1

RCMK K30

0

 

16

 

16

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Highest laps of the day

Mike Barnes D4, 100 laps!!!!!

Heat Duration

All 15 minutes

 

 

Best boat

Graham Stanley 29, F1 1320GP

Start

1 minute mill