Welcome.Photos and Video.About BMPRS.Calendar. Historical Results.2014  RESULTS.Venues.Sales and Wants.Links.Contacts.
Kingsbury Results

 

Kingsbury              Sunny, dry, light wind

June 02 2013

We would like to thank Malcolm and the members of Kingsbury Water Park MBC for providing a good, busy day’s racing.

AA class

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Robin Butler

10

Sea Spirit 2

Hyper 21

41

 

37

 

78

15

2nd

Mike Barnes

4

Sea Spirit

MDS 28

18

 

43

 

61

12

3rd

Mark Beesley

176

Cavalier

OS 21OB

34

 

11

 

45

10

4th

Graham Stanley

29

LRB

Picco 21

10

 

32

 

42

8

5th

Ian Searle

127

Challenger 43

OPS 21

32

 

0

 

32

6

6th

Sha Simon

60

BRM Proto 26

MACH 26

3

 

20

 

23

5

7th

Andy Rennie

11

Challenger 43

OS 21

7

 

0

 

7

4

8th

Dave Clay

42

Challenger 43

CMB 21

3

 

0

 

3

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A class

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Craig Dickson

55

Crusader 3

SC 46

51

 

54

 

105

15

2nd

Kian Searle (J)

128

Crusader 3

ASP 46

30

 

54

 

84

12

3rd

Luke Bramwell (J)

83

Sea Spirit

SC 40

34

 

24

 

58

10

4th

Kurt Cave

7

Cougar

MDS 40

25

 

28

 

53

8

5th

Dave Clay

42

Crusader 3

ASP 46

50

 

0

 

50

6

6th

Danny Bell

2

Challenger 43

ASP 46

22

 

19

 

41

5

7th

Boyd Elson (J)

72

AMPS F1

ASP 46

8

 

0

 

8

4

8th

Sally Butler

12

Cavalier

Irvine 40

6

 

0

 

6

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B class

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Andy Rennie

11

Warhawk

CMB 67

33

 

52

 

85

15

2nd

Garry Dickson

44

Challenger 48

Webra 61

40

3

39

 

79

12

3rd

Malcolm Pratt

9

Apache 50

CMB 67

41

2

30

 

71

10

4th

Mark Beesley

176

Unknown

ASP 61

41

1

0

 

41.1

8

5th

Sally Butler

12

Magnum

CMB 67

35

4

6

 

41.4

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C class

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Ian Searle

127

Makara

CMB 90

42

 

50

 

92

15

2nd

Mark Beesley

176

AM XXX

CMB 91

33

 

54

 

87

12

3rd

Andy Uttley

22

Arrow 57

CMB 91

13

 

0

 

13

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D class

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Paul Woolacott

80

Apache

ALRO 29

78

 

76*

 

149

15

2nd

Kevin Alcock

75

Patriot

Gizmo 30

71

 

65

 

136

12

3rd

Mike Barnes

4

Patriot

Gizmo 28.5

81

 

53

 

134

10

4th

Andy Uttley

22

Phantom 145

Arrow 31

60

 

68

 

128

8

5th

Malcolm Pratt

9

Sigma

Zen 30.5

78

 

41

 

119

6

6th

Kurt Cave

7

Sigma

KRC 29

42

 

46

 

88

5

7th

Garry Dickson

44

Miami 55

Zenoah 31

63

 

12

 

75

4

8th

Mark Wild

5

Sigma

Arrow 26

28

 

23

 

51

3

9t h=

Darren Elson

73

Titan

Zen 29.5

1

 

0

 

1

2

9t h=

Mick Jones

59

Lancer 55

QD Pioneer

1

 

0

 

1

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* = minus 5 lap penalty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cat class T1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Kurt Cave

7

GPL Tunnel

T/Tiger 21 ob

1

 

0

 

1

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cat class T2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Garry Dickson

44

Navicraft

Sikk 25

31

 

34

 

65

15

2nd

Paul Woolacott

80

Cyclone

ALRO 28

26

 

31

 

57

12

3rd

Kurt Cave

7

Conquest 43

KRC 29

4

 

38

 

42

10

4th

Malcolm Pratt

9

Aeromarine

CMB 91 RS

12

 

13

 

25

8

5th

Darren Elson

73

Thunderbolt

RCMK 29.5

12

 

0

 

12

6

6th

Mark Wild

5

Avenger

Arrow 26

8

 

0

 

8

5

 

Best boat