Welcome.Photos and Video.About BMPRS.Calendar. Historical Results.2014  RESULTS.Venues.Sales and Wants.Links.Contacts.
Nottingham 1 Results

 

Nottingham 1             Sunny spells, dry, light wind

Apr 28 2013

A cool, dry, cloudy day greeted us at Nottingham.  Our thanks to Steve, Martyn and Alan plus all the other NMBC members for looking after us at this great venue. With the extra heats for the Cat class the day was certainly packed with quality racing.

AA class

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Mike Barnes

4

Sea Spirit

MDS 28

27

3

32

2

59

15

2nd

Andy Rennie

11

Challenger 43

OS 21

32

2

26

1

58

12

3rd

Mark Beesley

176

Cavalier

OS 21OB

19

1

17

 

36

10

4th

John Temlett

76

Challenger 31

Force 21

24

4

9

 

33

8

5th

Sha Simon

60

BMR Proto

Mach 21

0

 

1

 

1

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A class

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Craig Dickson

55

Crusader 3

SC 46

32

4

31

2

63

15

2nd

Kian Searle (J)

128

Crusader 3

ASP 46

26

3

30

1

56

12

3rd

Luke Bramwell (J)

83

Sea Spirit

SC 40

16

1

14

 

30

10

4th

Kurt Cave

7

Cougar

MDS 40

14

2

2

 

16

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B class

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Malcolm Pratt

9

Apache 50

CMB 67

29

1

35

1

64

15

2nd

Garry Dickson

44

Challenger 48

Webra 61

30

3

16

 

46

12

3rd

Andy Rennie

11

Warhawk

CMB 67

17

2

27

 

44

10

4th

Barry Woods

43

Crusader 2

Picco 67

0

 

0

 

0

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C class

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Andy Uttley

22

Arrow 57

CMB 91 RS

32

1

47

1

79

15

2nd

Ian Searle

127

Magnum

CMB 90

11

2

40

2

51

12

3rd

Mark Beesley

176

Aeromarine XXX

CMB 91 RS

13

 

15

 

28

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D class

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Kevin Alcock

75

Patriot

Gizmo 30

38

 

50

 

88

15

2nd

Paul Woolacott

80

Apache

Zenoah

37

 

45

 

82

12

3rd

Andy Uttley

22

Phantom 145

Arrow 31

45

 

35

 

80

10

4th

Mike Durant

8

Phantom 145

Gizmo GZ4

37

 

37

 

74

8

5th

Garry Dickson

44

Miami 55

Zenoah 31

32

 

38

 

70

6

6th

Mike Barnes

4

Patriot

Gizmo 28.5

30

 

31

 

61

5

7th

Malcolm Pratt

9

Sigma

J & G 29

34

 

19

 

53

4

8th

Kurt Cave

7

Sigma

KRC 29

19

 

17

 

36

3

9th

Tony Gilder

46

PPB Skater

RCMK 26

23

 

0

 

23

2

10th

Mick Jones

59

Lancer

QD Pioneer

Disqualified

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cat class T1

 

1st

Kurt Cave

7

GPL Tunnel

T/Tiger 3.5 ob

0

 

1

 

1

15

2nd

Bob Cheshire

325

Sprint Cat

MAC 60

0

 

0

 

0

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cat class T2

 

1st

Garry Dickson

44

Navicraft

Sikk 25

27

 

27

 

54

15

2nd

Malcolm Pratt

9

Cat

CMB 91 RS

13

 

25

 

38

12

3rd

Paul Woolacott

80

Apache

Zenoah

12

 

19

 

31

10

4th

Tony Gilder

46

PPB Skater

RCMK 26

24

 

2

 

26

8

5th

Kurt Cave

7

Drag Cat

Zenoah 26

6

 

16

 

22

6

6th

Kevin Alcock

75

Conquest 43

RCMK

9

 

0

 

9

5

7th

Mark Wild

5

Avenger Cat

Arrow 26

Disqualified

0

 

Best Boat

Garry Dickson - Cat 44