Welcome.Photos and Video.About BMPRS.Calendar. Historical Results.2014  RESULTS.Venues.Sales and Wants.Links.Contacts.

 

Telford 1             Light breeze, sunny start, rain then cloudy

May 12 2013

We would like to thank Giles and the members of Telford Model Boat Club for hosting another excellent event.

AA class

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Robin Butler

10

Sea Spirit 2

Hyper 21

38

 

30

 

68

15

2nd

Russell Stephens

89

Orange Box

MDS 21

24

 

19

 

43

12

3rd

Sha Simon

60

BMR Proto 26

Mach 26

22

 

8

 

30

10

4th

Mike Barnes

4

Sea Spirit 2

MDS 28

16

 

12

 

28

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A class

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Kian Searle

128

Crusader III

ASP 46

42

 

16

 

58

15

2nd

Luke Bramwell

83

Sea Spirit II

SC 40

29

 

26

 

55

12

3rd

Kurt Cave

7

Cougar

MDS 40

14

 

28

 

42

10

4th

Sally Butler

12

Cavalier

Irvine 40

37

 

0

 

37

8

5th

Russell Stephens

89

Challenger 48

CMB 40

34

 

0

 

34

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B class

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Malcolm Pratt

9

Apache 50

CMB 67

54

 

39

 

93

15

2nd

Garry Dickson

44

Challenger 48

Webra 61

42

 

28

 

70

12

3rd

Andy Rennie

11

Warhawk

CMB 67

38

 

28

 

66

10

4th

Sally Butler

12

Magnum

CMB 67

44

 

6

 

50

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C class

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Andy Uttley

22

Arrow 57

CMB 91RS

30

 

26

 

56

15

2nd

Ian Searle

127

Makara

CMB 90

42

 

4

 

46

12

3rd

Bernard Holder

86

Magnum

CMB 90

4

 

0

 

4

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D class

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Mike Barnes

4

Patriot

Gizmo 28.5

62

 

37

 

99

15

2nd

Garry Dickson

44

Miami 55

Zen 31

52

 

42

 

94

12

3rd

Paul Woolacott

80

Apache

Alro 29

51

 

37

 

88

10

4th

Malcolm Pratt

9

Sigma

Zen 30.5

46

 

24

 

70

8

5th

Mike Durant

8

Phantom

Gizmo Z4

57*

 

0

 

55

6

6th

Mark Wild

5

Sigma

Arrow 26

16

 

35

 

51

5

7th

Kurt Cave

7

Sigma

KRC 29

13

 

33

 

46

4

8th

Andy Uttley

22

Phantom

Arrow 31

45

 

0

 

45

3

9th

Kevin Alcock

75

Patriot

Gizmo 30

0

 

41

 

41

2

10th

Darren Elson

73

Titan

RCMK 29.5

15

 

0

 

15

1

11th

Mick Jones

59

Lancer 55

QD Pioneer

1

 

0

 

1

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cat class T1

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Kurt Cave

7

GPL Tunnel

T/Tiger 21 ob

1

 

0

 

1

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cat class T2

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Mark Wild

5

Avenger

Arrow 26

20

 

27

 

47

15

2nd

Malcolm Pratt

9

Cat

CMB 91 RS

27

 

12

 

39

12

3rd

Paul Woolacott

80

Cyclone

Alro 29

7

 

21

 

28

10

4th

Garry Dickson

44

Navicraft

Sikk 25

9*

 

17

 

24

8

5th

Kurt Cave

7

Conquest 43

KRC 29

23

 

0

 

23

6

6th

Darren Elson

73

Thunderbolt

RCMK 29.5

23*

 

0

 

21

5

7th

Kevin Alcock

75

Conquest 43

RCMK 25.4

6

 

0

 

6

4

 

 

 

 

 

 

* = minus 2 laps penalty

 

 

Best boat

Paul Woolacott  -  D80

 

Telford 1 Results