Welcome.Photos and Video.About BMPRS.Calendar. Historical Results.2014  RESULTS.Venues.Sales and Wants.Links.Contacts.
Telford 2 Results

 

Telford 2            

Sept 22 2013

Our thanks to Giles and the Telford members  for hosting another great event.

AA class

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Mike Barnes

4

Sea Spirit 2

MDS 28

37

 

39

 

76

15

2nd

Robin Butler

10

Sea Spirit 2

Hyper 21

40

 

32

 

72

12

3rd

Sha Simon

60

Cavalier

Go 28

31

 

33

 

64

10

4th

Ian Searle

127

Challenger 43

OPS 21

17

 

12

 

29

8

5th

Andy Rennie

11

Challenger 43

OS 21

20

 

0

 

20

6

6th

Bob Cheshire

325

Challenger 31

Go 28

0

 

2

 

2

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A class

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Robin Butler

10

Cavalier

Irvine 40

40

 

33

 

73

15

2nd

Kian Searle (J)

128

Crusader 3

ASP 46

40

 

16

 

56

12

3rd

Luke Bramwell (J)

83

Sea Spirit 2

SC 40

18

 

24

 

42

10

4th

Mike Proudman

85

Shockwave 32

Dynamite 32

35

 

6

 

41

8

5th

Kurt Cave

7

Cougar

OS 46

10

 

19

 

29

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B class

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Malcolm Pratt

9

Apache 50

CMB 67

47

 

33

 

80

15

2nd

Andy Rennie

11

Warhawk

CMB 67

40

 

32

 

72

12

3rd

Garry Dickson

44

Challenger 48

Webra 61

44

 

24

 

68

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C class

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Harry Stuart

133

Warhawk

OPS 80

32

 

27

 

59

15

2nd

Ian Searle

127

Makara

CMB 90

19

 

34

 

53

12

3rd

Andy Uttley

22

Arrow 57

CMB 91RS

42

 

6

 

48

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D class

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Garry Dickson

44

Miami 55

Zenoah 31

30

 

46

 

76

15

2nd

Mike Durant

8

Phantom

Gizmo GZ4

39

 

35

 

74

12

3rd

Kurt Cave

7

Sigma

KRC 29

22

1

19

 

41.1

10

4th

Mike Barnes

4

Patriot

Gizmo 28.5

40

3

1

 

41.3

8

5th

Mike Proudman

85

Isopon P40

Huffy 30

13

 

23

 

36

6

6th

Harry Stuart

133

Woody

CRRC 26

18

 

17

 

35

5

7th

Ian Searle

127

Giant Apache

RCMK

1

 

15

 

16

4

8th

Andy Uttley

22

Phantom 145

Arrow 31

7

 

0

 

7

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cat class T1

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Tony Jarvis

92

Sprint Cat

OPS 45

8

 

15

 

23

15

2nd

Kurt Cave

7

Prather lapcatl

KB 7.5 o/b

4

 

9

 

13

12

3rd

Bob Cheshire

325

Sprint Cat

MAC 60

0

 

0

 

0

0

 

Cat class T2

 

 

Name

Number

Hull

Engine

Heat 1

C/ b

Heat 2

C/b

Total

Points

1st

Mark Wild

5

Avenger Cat

Arrow 26

39

 

27

 

66

15

2nd

Garry Dickson

44

Navicraft

Sikk 25

17

 

44

 

61

12

3rd

Kurt Cave

7

Conquest 43

KRC 29

17

 

0

 

17

10

 

Highest laps of the day

Malcolm Pratt

 

 

Best boat

Sha Simon - AA60